"23 NİSAN MİLLİ EGEMENLİK DAMGAMIZDIR"

Admin
Bu içerik 302 kez okundu.

Türk Milli Kuvvetler Vakfı Genel Başkanı Fatih Şimga, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir bildiri yayınladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Milli Bayramı olduğuna dikkat çeken Türk Milli Kuvvetler Vakfı Genel Başkanı Fatih Şimga, günün anlam ve önemini belirten açıklamışında şu ifadeleri kullandı:   

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı Aziz Türk Milleti’nin bağımsızlık mücadelesinin, millet egemenliğinin dünyaya mührünü vurma zamanı gelmişti.

Türkiye Millet Meclisi'nin Ankara'da toplanması… Tarih ise 23 Nisan 1920 olarak belirlendi...

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve milletvekilleri, önce Hacı Bayram Camii'nde cuma namazlarını kıldılar, eller semada dualarla ilk Meclis'in açılışını gerçekleştirdiler. Bir milletin kaderinin değiştiği 23 Nisan, Türkiye'nin ilk resmi bayramı ilan edildi… Bu tarihi gün, 1922'den itibaren Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Türkiye'nin ilk milli bayramı 23 Nisan, 5 yıl sonra daha anlamlı bir hal aldı. Atatürk, 23 Nisan'ı çocuklara armağan etti. İlk Çocuk Bayramı kutlaması da 23 Nisan 1927'de Atatürk'ün himayesinde Ankara'da yapıldı. 1981'de kabul edilen kanunla bayramın adı “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” oldu.

23 Nisan, Türk Milleti'nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı ve milletin bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı, Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından birisidir.

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” Sözlerini dünyaya haykıran Ulu Önderin küçük kalplere emanet ettiği Cumhuriyetin muştusudur 23 Nisan...

23 Nisan Milletimin özgürlüğüdür! Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliğidir.

Ulusal egemenlik de, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir!

Bir ulusun egemenliğini, özgürlüğünü, yücelişini çocuklarımızla birleştiren bütünleştiren ATATÜRK'ÜM minnettarız sana ve sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz Aziz Hatırına...

Bu duygu ve düşüncelerimle Cumhuriyetimin İlk Milli Bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımızı tüm kalbi duygularımla kutluyor, geleceğimizin teminatı tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum.

En büyük bayramınız kutlu olsun çocuklarım.”

23 nisan Türk Milli Kuvvetler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiftçilerden koronaya inat üretim
Çiftçilerden koronaya inat üretim
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi