Erzurum’un Oltu ilçesinde yapımı süren dünyaca meşhur cağ kebap fabrikası, Haziran 2021’de hizmete girecek .

Yatırımlarına her geçen gün bir yenisini ekleyen MÜSİAD Erzurum, Oltu Cağ Kebabı'nın ardından Seracılık, Süt Ürünleri ve Pekmez Üretim Tesisleri'ni faaliyete geçirmek için kolları sıvadı.

Erzurum’un Oltu ilçesinde yapımı süren dünyaca meşhur cağ kebap fabrikası, Haziran 2021’de hizmete girecek .
Erzurum’un Oltu ilçesinde yapımı süren dünyaca meşhur cağ kebap fabrikası, Haziran 2021’de hizmete girecek . Admin

Bir süre önce Oltu Cağ Kebabı Üretim Tesislerinin atan MÜSİAD Erzurum, üretim tesisi projelerine bir yenisini daha eklemek için harekete geçti. 

Bilindiği gibi geride bıraktığımız ay içerisinde MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan'ın yanısıra Milletvekili İbrahim  Aydemir ve il protokolünün katıldığı bir törenle Oltu Cağ Kebabı ve kırmızı Et Entegre tesislerinin temeli atılmıştı. Ardından Aziziye Belediyesi ile birlikte Seracılık için sözleşme yapan ve ilgili şirketini kuran MÜSİAD Erzurum, şimde de Tekman'da Süt Ürünleri, Olur-Oltu kırsalında da Pekmez Üretim Tesisleri kurmak için kolları sıvadı. 

Oltu Kaymakamı Şenol Turan, Olur Kaymakamı İlker Eker, Olur Belediye Başkanı Sıddık Demircan, Oltu Belediye Başkanı Necmettin Taşçı ve Gümüşhane MÜSİAD Başkanı Abdülbaki Kara ve yönetim kurulu üyeleri ile MÜSİAD ABD Başkan Yardımcısı Fatih Karataş ile birlikte Oltu da bir toplantı yapan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Başkanı Fuat Demir, çalışmaları hakkında bilgi verdi, hedeflerini anlattı. Demir, daha sonra beraberindeki heyetle birlikte inşaatı devam eden Oltu Cağ Kebap Fabrikası'nda incelemelerde bulundu. Fabrika ile ilgili bilgi veren Başkan Demir, “Oltu Cağ Kebabı hazırlama, paketleme tesisinin yanısıra aynı projemiz kapsamında 1 milyon koyun üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Oltu Cağ Kebabı'nın ham maddesini hazırlayıp, cağların pişirilip yöremiz, Türkiye ve Avrupa piyasasına sunulacağız. Yaklaşık 25 milyon TL yatırım maliyeti bulunuyor. Erzurum'a ait markaların pazarı oluşturmak için çaba harcıyoruz. Fabrika 2021 yılının Haziran ayı gibi açılışı yapılacak. Burada hayvan istirahat yerleri bulunuyor. İki aşamalı olarak yapılan fabrikada birinci kısımda kesime gelen hayvan belli bir dinlenmeden sonra kesim alanına alınacak. Kesilen hayvanlar, ayıklama bölümüne alınacak. Ayıklanan hayvanlar işletme bölümüne alınacak. Ayrıca pişirme bölümü olacak. Oltu Cağ Kebabı şişler halinde pişirilip, vakumlanıp Türkiye'de bulunan tüm ulusal marketlerde raflarda yerini alacak. Ayrıca Avrupa pazarında da insanların damak tadına sunulacak. Bölge ekonomisine önemli katlı sağlanacak fabrikada 120 kişiye iş istihdamı sağlanacak” dedi.

OLUR'DA PEKMEZ FABRİKASI

Olur Kaymakamı İLker Eker'i de ziyaret eden Erzurum ve Gümüşhane MÜSİAD yönetimi, burada atıl durumda bulunan Pekmez Fabrikasını gezdi. 

Olur ve çevresindeki yöresel ürünlerin değerlendirilmesi için Pekmez üretim tesislerini faaliyete geçirmek istediklerini belirten MÜSİAD Erzurum Başkanı Fuat Demir, beraberindeki heyet ve Olur kaymakamı İlker Eker ile birlikte tesislerin bulunduğu alana geçtiler. Demir, burada sadece pekmez değil, elma, kuşburnu ve erik gibi ürünlerin nektarınında üretilebileceğine dikkat çekti. Demir, üretim için gerekli tesis ve makina ekipmanının hemen hemen tamam olduğunu yapılacak tadilat ve alınacak bir iki ekapmanla kısa sürede üretime geçilebileceğini bildirdi. Söz konusu tesislerle ilgili fizibilite çalışması yaptıktan sonra harekete geçileceğini bildiren Demir, sadece bu tesisi faaliyete geçirmekle kalmayacaklarını bildirdi. Demir, kısa bir süre öncede tekman da bazı temaslarda bulunduklarını ve buraya da bir süt üretim tesisi kurmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi. 

Bilindiği gibi MÜSİAD Erzurum daha önce de Aziziye Belediyesi ile Termal Seracılıkla ilgili bir protokol yapmış ve gerekli şirketi kurmuştu. 

müsiad erzurum fuat demir pekmez yatırım oltu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN SEKMEN KENT KONSEYİ YÖNETİMİYLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN SEKMEN KENT KONSEYİ YÖNETİMİYLE BİR ARAYA GELDİ
Putin: “Bırakalım Avrupalılar kendi sorunlarıyla uğraşsınlar”
Putin: “Bırakalım Avrupalılar kendi sorunlarıyla uğraşsınlar”