Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Erzurum Başkanı Namiye Sınırkaya, elektrikli cihazların yayındığı radyasyon nedeniyle insan sağlığının olumsuz etkilendiğini söyledi.

Admin
Bu içerik 525 kez okundu.

Elektrikli cihazların yaydığı radyasyonun insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Erzurum Temsilcisi Namiye Sınırkaya, bu durumun insan genini bozduğunu iddia etti.

Özellikle evlerde kullanılan elektrikli aletlerin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten EMO Erzurum Başkanı Namiye Sınırkaya, küçük, büyük bütün elektrikli ev aletlerinin tehlike saçtığına dikkat çekti. Sınırkaya, saç kurutma, traş makinesi buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, mikrodalga fırın gibi elektrikle çalışan cihazların insan sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğine dikkat çekerek, "Günlük hayatımıza giren televizyonu en az 2 metre uzaktan izleyelim. Elektrikli saat, radyo yerine pilli olanını kullanalım. Buzdolabı, çamaşır makinesinin yanına fazla yaklaşmayalım. Elektrikli cihazlar yüksek oranda manyetik dalgalar yayıyor. Buzdolabı, çamaşır makinesinin yanına yaklaşılmasın. Çok yüksek miktarda radyasyon yayıyorlar. İnsan vücudunun yaydığı radyasyonla doğadaki radyasyon uyum içinde. Ancak bu cihazlar radyasyon uyumunu bozuyorlar. Bunlar insan geninde büyük hasarlara sebebiyle veriyor. Çok ağır hastalıklara yakalanma ihtimalini yükseltiyorlar" dedi.

ELEKTRO MANYETİK DALGALARA DİKKAT

Elektriğin düz bir iletken üzerinde düz bir çizgide ilerlemediğini, bombeli bir şekilde gittiğini anlatan Sınırkaya, "Küreyi andırır yaklaştığınızda cihazdan yayılan elektro manyetik dalgalar sizin vücudunuzu delip geçecektir. Bunlar sıklaşırsa, zamanla artırsa bu elektro manyetik dalgalarla temas artarsa geri dönüşümü olmayan sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir" ifadelerini kullandı.
Evlerde kadınların günün önemli bir bölümünde elektrikli aletlerle haşır neşir olduklarını ifade eden Sınırkaya, şunları söyledi:
"Evimizin yatak odasının yanında komşunun kullandığı elektrik cihazı varsa yayılan elektro manyetik dalgalar bizi rahatsız ve hasta ediyor. Bunlar küçük şeyler, önemsiz diye ciddi alınmıyor. İnanın küçük şeyler birikiyor gün içinde. Bir ev kadının ne kadar elektrikli aletlerle haşır neşir olduğunu düşünün. Onların elektro manyetik dalgalara maruz kalmaları insan genini bozan hasarlara sebebiyet veriyor. Bu tarz olaylarla karşılaşma ihtimali çok daha yüksek."
ELEKTRİKLİ BATTANİYE UYARISI
Havaların soğumasıyla birlikte evlerde elektrikli battaniye kullanımının da artacağına dikkat çeken Sınırkaya, "Elektrikli battaniye kullanımı artacak. Yatak odalarında gece sabaha kadar elektrikli battaniye çalıştırmak büyük zarar. Sağlık için büyük bir tehdit. Mümkün olduğunca elektrikli battaniyeyi çıkaralım" dedi.
ZARARI AZALTMANIN YOLLARI
Alınacak küçük tedbirlerle zarar görme ihtimalinin azalabileceğini ifade eden Sınırkaya, "Çamaşır makinesini doldurduktan sonra yaklaşmasınlar. En az 2 metre mesafeden kontrol yapsınlar. Buzdolabı kapısını sık sık açıp kapatmasınlar. Bir kadın belki günde 100 kere buzdolabının kapısın açar kapatır. Bunu daha aza indirebilirler. Her açıp kapama elektrik sarfiyatına da sebep oluyor. Evde kullanılmadığı zaman elektrikli cihazların fişini çekmek önemli. Küçük önlemlerle bile hastalığa yakalanma, bir şekilde zarar görme ihtimalini azaltırlar" diye konuştu. 

EMO ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ERZURUM NAMİYE SINIRKAYA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiftçilerden koronaya inat üretim
Çiftçilerden koronaya inat üretim
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi