İlçelerde Yasağa Özen Gösteriyor, Ama…!

İlçelerde Yasağa Özen Gösteriyor, Ama…!
İlçelerde Yasağa Özen Gösteriyor, Ama…! Admin
Bu içerik 915 kez okundu.

BERİVAN SARI – KARAÇOBAN/ ERZURUM

Covid-19 salgınının artması üzerine alınan yeni önlemler çerçevesinde hafta sonları ve hafta içi belirli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasağı il merkezlerinde olduğu gibi ilçe ve köylerde de uygulanıyor.

Yurt genelinde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağına Erzurum’un Karaçoban ilçesinde de bazı zorluk yaşansa da halkın büyük çoğunluğu kurallara uymaya özen gösteriyor. Hayvanlarının ihtiyacını karşılamanın dışında dışarı çıkmamaya gayret gösteren vatandaşlar, günlük gıda tüketim maddelerinin birçoğunu ise kendileri üretiyor. Yıllardır evlerinde ki tandırlarda ekmek pişirmeyen ilçe kadınları, pandemi sürecinden sonra yeniden tandırlarını yakarak ekmek üretmeye başladı. Halkın büyük çoğunluğu ekmek, yağ, yoğurt, süt ve süt ürünleri gibi birçok temel gıda ihtiyaçlarını kendi ürettikleri ile karşılıyor.

ESNAF ZORDA, GENÇLER PİKNİKTE

İlçe de uygulanan yasak nedeniyle esnaf zor günler geçirirken, gençler ise boş vakitlerini gözden uzak köy kenarındaki dere yatağında balık tutup, piknik yaparak stres atmaya çalışıyor.

Normal süreçte kış aylarında kahvehane ve cafelere giden gençler, yasakla birlikte dere kenarlarına akın ederken, pandemi sürecinde kiralarını ödeyemeyen işyeri sahipleri ise teker teker kepenk kapatmak zorunda kalıyor. İlçe de tüketilen besin maddelerinin çoğunluğunu halkın kendisi ürettiğinden bazı esnaflar, siftah yapamadan işyerlerini kapatıyor.

Bu arada, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesini fırsat bilen gençler ise yasak engelini dere kenarlarında balık tutarak aşıyor.

Ayrıca, gözden uzak yerlerde çeşitli spor müsabakaları düzenleyerek vakit geçirmeye de çalışan gençler, böylece hem spor yapıyor hem de stres atıyorlar.

erzurum karaçoban berivan sarı korona covid 19 yasak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiftçilerden koronaya inat üretim
Çiftçilerden koronaya inat üretim
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi