ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDAMI OLACAK

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDAMI OLACAK
ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDAMI OLACAK Admin
Bu içerik 1206 kez okundu.

Asgari ücret insanın yaşaması ve varlığını sürdürmesi için gelir kaynağıdır.

Peki öyle ise bu yaşam kaynağının düzeyi nasıl olmalıdır.

Her yıl değişen bu yaşam kaynağının düzeyi her yıl farklı bir kademede olması işverenleri ve işçileri zor durumda bırakıyor.

Türk-iş, DİSK ve Hak-iş 20 Aralık 2019 da ortaklaşa yayımladıkları basın açıklamasını hatırlarsak…

“Asgari ücret, işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal yaşamlarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak bir ücrettir.”

Yıllar bazında net asgari ücret rakamları ise şöyle:

2013: 1 Ocak -773 TL , 1 Temmuz -803 TL

2014: 1 Ocak- 846 TL , 1 Temmuz - 846 TL

2015: 1 Ocak- 949 TL , 1 Temmuz-  949 TL

2016: 1300 TL

2017: 1404 TL

2018: 1603 TL

2019: 2020 TL

2020: 2324 TL

 

2021 yılı için tekrar asgari ücretin değişmesi gündemimize geldi.

2021 yılı için DİSK asgari ücretin önerisi ise şöyle:

DİSK başkanı Arzu Çerkezoğlu düzenlediği basın toplantısında ekonomik krizin getirdiği zorlukları ve pandemi sürecini hatırlatarak hükümete asgari ücretin 3 bin 800 TL olmasını teklif etti.

 

DİSK’in araştırma raporu bulgularına göre, 19 milyon 586 bine ulaşan toplam ücretlinin %17.1’i asgari ücretin altında; %38.3’ü asgari ücret ve asgari ücretin altında gelir elde etmektedir. Çalışanların neredeyse %40’ı asgari ücret ve altında çalışırken; yaklaşık beşte birinin ise asgari ücretin iki katından daha fazla ücret ile çalışıyor olması, Türkiye’nin gelir eşitsizliği sorununun ücretli kesim arasındaki uzantılarını ifade etmektedir.

 

Normal çalışan bir işçinin her hangi bir bakanın aldığı maaşın beşte birini dahi almaması eşitsizliği gözler önüne seriyor. Hal böyle olunca toplumun geçinebilecek bir şekilde arzuladığı asgari ücret talebi çok zor görünüyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye için açlık sorununun olmadığını belirtmiş olsa da; Türk İş’in Eylül ayı verilerine göre; dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 447 TL, yoksulluk sınırı ise 7 bin 973 TL olarak belirlendi. Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" ise 3 bin 2 TL.

 

TÜİK ise asgari ücret için yapılan üçüncü toplantıda 2 bin 792.10 lira asgari ücret önerisinde bulundu.

 

Açlık ve yoksulluk sınırı ile ilgili açıklanan verilere bakıldığı zaman Türkiye de birçok ailenin 3 bin TL asgari ücretle dahi geçinemeyeceğini gösteriyor.

 

Peki diğer işçi temsilcileri ile muhalefetteki siyasi partiler asgari ücret konusunda ne düşünüyorlar. Belirle zamanlarda yapmış oldukları basın açıklamaları ile düşüncelerini dile getirdiler. Şimdi bu açıklamalara bir göz atalım.

 

CHP'NİN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısından önce açıklamalarda bulunan muhalefet partileri beklentilerini açıkladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücretin en az 3 bin 100 lira olması gerektiğini söyledi.

 

İYİ PARTİ'NİN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM Grup Toplantısı'nda asgari ücretin net 3 bin lira olması gerektiğini belirtti.

 

HDP'NİN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

HDP İstanbul İl Eş başkanı Elif Bulut, “İnsanların yaşayabileceği kadar ücret alması ve yaşamın sürdürebilmesi adil bir bütçe ile olur. Bunun için asgari ücret en az 4 bin TL olmalı diyoruz" dedi.

 

BBP'NİN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

Büyük Birlik Partisi (BBP), 2021'de geçerli olacak net asgari ücretin en az 2 bin 855 lira olmasını istedi.

 

DİSK’İN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 2021 yılı asgari ücretin net 3 bin 800 lira olması gerektiğini söyledi.

 

TÜRK İŞ’İN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücretle ilgili açıklama yaptı. Rakam olarak bir açıklama yapmayan Atalay, şu ifadeleri kullanmıştı; ‘İşveren ve hükümetin, tebessüm ettirecek, 'evet' diyeceğimiz bir rakam getireceğini umut ediyoruz.’

 

HAK İŞ’İN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, asgari ücretin gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek için kullanılması gereken temel bir sosyal politika aracı olduğunu belirterek, "Asgari ücret beklentilere ve ülkemiz gerçeklerine denk düşecek bir şekilde artırılması gerekmektedir." değerlendirmesinde bulunurken, " Asgari ücret belirlenirken mağduriyetleri giderecek, toplumun tüm kesimlerini ilgilendirdiği göz önüne alınacak, aile yükümlülüklerini de kapsayacak şekilde belirlenmesi konusunda temel ısrarımız ve talebimiz söz konusudur." dedi.

 

Bütün bu değerlendirme ve görüşler karşısında hükümet ise TÜİK’in 2 bin 792.10 lira asgari ücret önerisini mi dikkate alacak yoksa yeni bir rakam mı belirleyeceği milyonlarca çalışan tarafından merakla bekleniyor.

 

Belediye otobüsünün camından dalgın dalgın baktığı günleri unutup, toplumu en az'a ikna etmeye çalışan gazetecilerin, asgariden aşağı ahlakıdır, asgari ücret.

ASGARİ ÜCRET BERİVAN SARI DADAŞ AJANS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiftçilerden koronaya inat üretim
Çiftçilerden koronaya inat üretim
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi