Özgür bir atmosfer yok ise zaten gazetecilik yoktur...

Özgür bir atmosfer yok ise zaten gazetecilik yoktur...
Özgür bir atmosfer yok ise zaten gazetecilik yoktur...  Admin
Bu içerik 921 kez okundu.

Merhabalar sevgili okurlarım.

Bugün sizlere 10 Ocak çalışan gazeteciler gününün anlam ve öneminden söz etmek istiyorum.

Basın bir milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdaya vermekte, hulâsa bir milletin hedefi Saadet olan müşterek bir istikamete yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlamadır.

1961-1971 arasında “çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede bazı hakların alınması üzerine kutlama günün adı “10 Ocak çalışan gazeteciler günü “ olarak değiştirilmiştir. 4 Ocak 1961 de kabul edilen ve basın çalışmalarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin resmî gazetede yayınlanışı nedeni ile 10 Ocak kutlama günü olmuştur.

212 sayılı basın kanunundaki ilgili yasanın yürürlüğe girişinin yıl dönümü olarak 1961 yılından beri her 10 Ocak “çalışan gazeteciler günü” olarak kutlanmaktadır. Basın sektöründeki çalışanların haklarının yasal olarak güvence altına alınarak kanunla yürürlüğe girmesi ile birlikte sosyal ve yasal hükümler içeren birçok hak 10 Ocak 1961 de çıkarılan bu yasa ile çalışan gazetecilere önemli haklar tanımlanmıştır. Gazetecilik mesleğini icra edenler bu bağlamda gazeteciliğin temel ilkeleri doğrultusunda tarafsız, doğru, sorumlu bir gazetecilik anlayışı ile meslek hayatını tüm zorluklarına göğüs gererek yerine getirmeye devam etmiştir.

Başarı çıtası, entelektüel birikim ve sabırla kazanılmış alçak gönüllü deneyime dayalı bir meslek olmasına rağmen, gazeteciler şöhret merdivenlerinde hızlı tırmanışları mecbur edildiler.

Peki Özgür bir atmosfer yok ise bu özel günün anlam ve önemi olur mu?

Bugün itibari ile Türkiye gazetecilerin özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 157. Sıradadır. 140’ı aşkın gazeteci tutukludur. Her gün gazeteciler aleyhine yeni yeni soruşturmalar eklenmektedir. Basının üstüne düştüğü çukurda çıkmaz  sokağa giren bir insan haline gelmiştir.

Siyasi yelpazenin her kesiminde 50’den fazla gazeteci hapiste.

24 meslek örgütünün katılımıyla kurulan gazetecilere özgürlük platformu gazeteci davalarını izliyor. Davalara yetişmek artık mümkün değil. Çünkü artık gazeteciler, haber peşinden koşacaklarına zamanlarını mahkeme kapılarında geçiriyorlar. Halkın haber alma hakkı, halkın doğruları öğrenme hakkı adeta yok olmuş duruma geliyor.

Gazetecilik için suç denildiğinde ceza hukukunda suçlama ile orantılı ve doğrudan bire birlik taşımaması gerekir. Çünkü gazeteci özgür bir atmosferde ancak işini yapabilen kişidir. Özgür bir atmosfer yok ise zaten gazetecilik yoktur.  

Basın özgürlüğünün gazetecilerin kaprisleri olmadığını , bunun halkın gerçeklere ulaşma hakkı olduğunu bir türlü anlatamadık.

İlkeli, doğru, dürüst ve objektif gazetecilik anlayışıyla, ülkemizdeki en zor mesleklerden birini yapan ve bir vazife bilinciyle zoru başaran, gece gündüz demeden yaşanılanları millete ulaştırma azmiyle çalışan gazetecilere meslek hayatlarında kolaylıklar diler, Gazetecilik mesleğini icra ederken,  bu yolda canlarını feda eden, milletin bilgilenmesi için çaba sarfederken hayatını kaybeden basın şehitlerine Allah'tan rahmet dilerim. Tüm gazetecilerin 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiftçilerden koronaya inat üretim
Çiftçilerden koronaya inat üretim
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi