KARA: BASIN YASASINI DEĞİŞTİRECEĞİZ

KARA: BASIN YASASINI DEĞİŞTİRECEĞİZ
KARA: BASIN YASASINI DEĞİŞTİRECEĞİZ Admin
Bu içerik 791 kez okundu.

Gelecek Partisi Erzurum İl Başkanı Zinnur Kara ve yönetim kurulu üyeleri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Erzurum’da ki ulusal ve yerel basın mensupları ile bir araya geldi.

Çalışan gazeteciler onuruna düzenlediği kahvaltılı sohbet toplantısında basın mensupları ile bir araya gelen İl Başkanı Zinnur Kara, bir süre önce geçirdiği rahatsızlık ve işlerinin yoğunluğu nedeniyle gazetecilerle gecikmeli olarak da olsa bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Kara, ‘çalışan gazeteciler günü’nün, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak gününün gazetecilerin bayramı olarak kutlandığını hatırlatarak, “1961- 1971 arasında "Çalışan gazeteciler bayramı" adıyla kutlanıyordu. Ancak, 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, "10 Ocak Çalışan gazeteciler günü" olarak değiştirilerek günümüze kadar da bu şekilde kutlama yapılmıştır. 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmî gazetede yayımlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur. Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen bir kaç gazete patronu 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdi. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başlayan ancak 1971’denden sonra “Çalışan Gazeteciler Günü” halini bayramınızı kutlar, bin bir türlü zorluklara göğüs gererek sürdürdüğünüz mesleğinizde başarılar dilerim. Ancak ne yazık ki, günümüzde medya tekelleşmiş ve basın özgürlüğü kısıtlanmıştır. Tarafsız objektif gazetecilik yapmak isteyenler ise bir şekilde susturuluyor.”dedi.

Bir süre önce Gelecek Partisi Genel Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdoğan ile Yeniçağ gazetesinin Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’nun uğradığı saldırıları hatırlatarak sözlerine devam eden İl Başkanı Zinnur Kara, “Maalesef her iki olayla ilgili yapılan kınama açıklamaları kartel medyası tarafından ya göz ardı edildi ya da görmemezlikten gelindi. Biz iktidara geldiğimiz zaman bağımsız, özgür, tarafsız ve objektif gazetecilik yapılması için basın kanununu yeniden düzenleyeceğiz. Ayrıca basın ilan kurumundaki ilan ücretlerinin tek bir kanala aktarılmasını engelleyerek bütün gazetelere eşit şekilde dağıtılması için de yeni bir düzenleme yapacağız. Herkes örgün ve hor bir şekilde bağımsız, objektif olarak gazetecilik mesleğini icra edecek.”diyerek sözlerini tamamladı.

gelecek partisi erzurum zinnur kara
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiftçilerden koronaya inat üretim
Çiftçilerden koronaya inat üretim
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi