İntiharlar neden her geçen gün artıyor?

İntiharlar neden her geçen gün artıyor?
İntiharlar neden her geçen gün artıyor? Admin
Bu içerik 861 kez okundu.

2002 yılından bu yana Türkiye’de geçim sıkıntısı ve işsizlik sorunu nedeniyle intihar edenlerin sayısı her geçen neden gün artıyor?

Türkiye de geçim sıkıntısı ve işsizlik yüzünden intihar eden binlerce insanın durumu ne yazık ki ülkeye transfer olan bir futbolcu kadar ne gündeme geldi ne de konuşuldu. Dünya geneline baktığımız zaman Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yer alıyor. Psikoloji açısından baktığımız zaman ise ya can sıkıntısı, ya da geçim sıkıntısından ilkler arasında yer alıyor.

Ülkemizde geçim sıkıntısı 2002’den bu yana toplam 4 bin 801 vatandaşın kendi canlarına son vermelerine neden olmuştur.

Aynı sebepten intihar edenlerin son beş yıldaki sayısı ise bin 370 kişiyi geçmiş durumda. 2018 Ağustos’un da yaşanan kur krizi nedeniyle derinleşen ekonomik kriz, sadece son iki yılda 566 kişinin intihar etmesine yol açmış. Türkiye genelinde ekonomik sebepler yüzünden yaşanan intiharların toplam intihar içindeki payı ise 2018’de yüzde 7.3 iken 2019’da yüzde 9.4’e yükseldi.

Güvenirliliği sorgulayan TÜİK’in verileri bile son 7-8 yıldır 3 bin kişinin geçinemediği için intihara sürüklendiğini ortaya koymuştur.

Yani bu verilen rakamlara ilişkin net bir şekilde şunu söyleyebiliriz ki; her gün ortalama Türkiye’de 9 kişi bu sebepten dolayı yaşamına son veriyor. Bunların yanında intihar girişiminde bulunan insanların vazgeçmesi için onları ikna etmek için ne yazık ki; ne polisimizin ne de diğer bireylerin eğitim konusunda Avrupa ülkeleri bakımından çok geride olduğumuz açık bir şekilde ortada koyuyor. Son olarak Çanakkale Gelibolu intihar etmek isteyen Abdullah Kiriş adlı genci ikna etme çabaları sırasında polisin tokat atarak müdahale etmesi eğitim konusunda ne kadar yetersiz olduğumuzu bir daha gözler önüne serdi. 

Türkiye genelinde her gün siyaset, parti tartışmaları vs. gibi konular gündeme gelirken, işsizlik ve geçim sıkıntısı yüzünden böyle ciddi oranlarda yaşamına son veren insanlar ‘neden, niçin, nasıl’ soruları ile Türkiye gündeminde yer almıyor.

İktidarın ve ekonomik yönetmenin ülke ekonomisine ilişkin iyimser açıklamalarına rağmen ekonomi de yaşanan durgunluk, artan işsizlik ve hayat pahalılığın etkisi ile derinleşen geçim sorunu; son dönemde ekonomik krizden kaynaklı intiharların ve intihar girişimlerinin belirgin bir şekilde artmasına neden oluyor.

Çalışma ve yaşam koşulları giderek ağırlaşan milyonlarca insanın yaşamış olduğu ekonomik sorunları, geleceğe dair korkularını iyice artırıyor.

Bu intiharlara dair yapılan açıklamalar da, adeta intihar edenler suçlanarak, yaşamlarına son vermelerinin asıl nedenin işsizlik ve geçim sıkıntısı değil de, yaşadıkları psikolojik sorunlar olduğu iddia ediliyor.

TÜİK’in açıkladığı ‘rakamlar’ ile siyasi ilgililerin açıkladığı ‘nedenler’ arasında ki zıtlık göz önüne alındığında siyasi açıklamaların ne kadar inandırıcı olup olmadığını siz değerli okurlarımızın takdirine bırakıyorum.

berivan sarı intihar TÜİK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiftçilerden koronaya inat üretim
Çiftçilerden koronaya inat üretim
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi
TÜBİTAK, koronavirüs aşısı için tarih verdi