Derede Curling oynayan çocukların hayali gerçekleşti

Derede Curling oynayan çocukların hayali gerçekleşti
Derede Curling oynayan çocukların hayali gerçekleşti Admin

Kars'ın Susuz ilçesinde soğuk havanın etkisiyle donan Kars Çayı'nda temizlik fırçası ve buz parçalarıyla curling oynayan çocuklar, Erzurum'daki gerçek pistte bu sporu yaparak hayallerine kavuştu.

Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin'in daveti ve Susuz Kaymakamı Hamza İnam'ın girişimleriyle Yakutiye ilçesindeki Erzurum Curling Salonu'na getirilen çocuklar, bu kez profesyonel curling ekipmanlarıyla oynadı.

Donan çayın üzerinde temizlik fırçasını süpürge, buz parçalarını ise curling taşı yapan çocuklar, Erzurum'daki gerçek buz pistinde antrenörler eşliğinde "curling taşı" ve "curling süpürgesi" kullanarak bu sporu profesyonel mekanda yapmanın keyfini çıkardı.

"MUTLULULĞU PAYLAŞTIK"

Şebin, çocukların mutluluklarına ortak olmak istediklerini ifade ederek, "Farkındalık noktasında bu işi çok önemsedik. Köye giderek onları ziyaret ettik ve bizi çok hoş karşıladılar. O mutluluğu gözlerinde okuduktan sonra biz de çok mutlu olduk. Curlingin nasıl bir yerde yapıldığını göstermek için çocukları burada misafir ettik. Önemli olan mutlu olmaları, gelecekte her gittikleri yere curlingi anlatacaklar. Çocuklarımızı misafir etmekten onur duyuyoruz. Bu girişim bizim açımızdan güzel bir şey oldu." diye konuştu.

Türkiye'de curling oynamak isteyen birçok çocuğun olduğuna işaret eden Şebin, şunları kaydetti:

"Bu çocuklar sosyal medyada ve haberlerde çıkmasaydı belki bihaber olacaktık. Curling, sadece genç yaştaki insanların yaptığı bir spor değil. Eli ayağı tutan aklı başında herkes hatta bedensel engelli olan bireyler de yapabiliyor. Keşke bu tesisler Türkiye'nin birçok yerinde olsa ve bütün köylerde spora ulaşmada eşit şartlara sahip olmayan çocuklarımızı salonlara çekip spor yaptırabilsek. Biz spor adamlarının görevi herkese spor yaptırmak. Herkesin bir hayali var, bu çocukların hayali de curling oynamaktı. Bu hayali gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz."

HAYELLERİ GERÇEK OLDU

Yolboyu köyü sakinlerinden Serhat Aybek de Kars Çayı üzerinde curlinge başladıklarını dile getirerek, "Curlinge süpürge ve buz parçalarıyla başladık. Sonrasında federasyon sporcuları geldi, şu anda da buraya davet ettiler. Atmosfer çok güzel, gerçek pistte curling oynayacakları için çocukların hiçbiri akşam uyumadı, beni de uyutmadılar. Bunların mutluluğu bence her şeyin üzerindedir." diye konuştu.

Çocuklardan Hasan Can Aybek ise davet üzerine Erzurum'a geldiklerini anlatarak, "Kars Çayı üzerinde curling oynuyorduk şimdi de burada oynayıp, öğreniyoruz. Heyecanlı ve mutluyuz, hayallerimiz gerçek oldu. Kars Çayı'nda süpürgelerle kayıyor, buz parçalarıyla oynuyorduk. Burada gerçek topları elimize aldık bu yüzden çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

ERZURUM KARS SUSUZ CURLİNG
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN SEKMEN KENT KONSEYİ YÖNETİMİYLE BİR ARAYA GELDİ
BAŞKAN SEKMEN KENT KONSEYİ YÖNETİMİYLE BİR ARAYA GELDİ
Putin: “Bırakalım Avrupalılar kendi sorunlarıyla uğraşsınlar”
Putin: “Bırakalım Avrupalılar kendi sorunlarıyla uğraşsınlar”